Nowoczesna fotografia

Obecna fotografia cyfrowa daje nam ogromne możliwości. Niestety nie zawsze służą one udoskonaleniu samej fotografii, lecz często wykorzystywane są do przekłamywania obrazu, jaki uchwycił obiektyw aparatu. Nagminna ingerencja i „udoskonalania” osób uwiecznionych na zdjęciach zabija  duszę tej dziedziny sztuki.

Fotografia to słowo wywodzące się z greki. Oznacza ono nie mniej, nie więcej, rysowanie światłem. To właśnie światło jest utrwalana przez aparat fotograficzny i to ona tworzy obraz, który później możemy podziwiać.

Ludzkie oko działa na podobnej zasadzie jak aparat fotograficzny. Wszystko to, co widzimy, co wzbudza w nas podziw, to właśnie światło.

Pierwszym aparatem była „camera obscura”. Urządzenie wykonane mniej więcej w roku 1020.

Oczywiście była to bardzo prymitywna technika wychwytywania gry światła i nie pozwalała na utrwalenie obrazów, jakie można było dostrzec. Po wielu latach stworzono aparaty kasetowe, następnie kliszę. Wykonanie zdjęcia przy pomocy pierwszych technik fotograficznych wymagało ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Aby uzyskać właściwy efekt, konieczne było spędzenie długich godzin w ciemni fotograficznej.

W tym czasie konieczne było posługiwanie się specjalnymi odczynnikami, które dawały szansę na uzyskanie trwałego obrazu. Mimo zmian, jakie zachodziły w dziedzinie fotografii, metody te z pozostawały podstawą pracy fotografów niemal do końca dwudziestego wieku. Dopiero cyfrowy zapis obrazu pozwolił nam na zrobienie większego postępu. A narzędzia do obróbki zdjęć, dają niemal nieograniczone możliwości. Niestety często wykorzystywane zupełnie niezgodnie z przesłaniem, jakie powinna nieść sztuka. 

9 Responses to Nowoczesna fotografia

 1. Nosisław pisze:

  Dziwne, co o tym myślą inni.

 2. Radogost pisze:

  również wpisze zapisek. Szałowa stronka. Pozdrawiam

 3. Bolisława pisze:

  Trochę się z tym zgadzam, chodź nie całkiem

 4. Anastazy pisze:

  Ciekawe, jednakże ogólnie to znam bardziej interesujące nowości.

 5. Jan Nepomucen pisze:

  W środę też o tym słyszałem, to może być interesujące.

 6. Edda pisze:

  Kultowy artykuł, jednakże odczytywałem ciekawsze.

 7. Wrzesława pisze:

  też napisze komentarz. Fajna stronka. Pozdrawiam

 8. Bogumiła pisze:

  również wpisze komentarz. Fajowa stronka. Pozdrawiam

 9. Bertold pisze:

  Przeważnie nie piszę komentarzy, jednak ten napis jest niezmiernie atrakcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *